Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
°C

İcmâ ne demektir?

İcmâ ne demektir?
Reklam

İcmâ ne demektir?
İcma; amelî bir meselenin dini hükmü üzerinde müçtehidlerin ittifak etmesidir. Hz. Ebu Bekir (r.a) ve Hz. Ömer (r.a) başta olmak üzere sahabiler, hükmünü Kur’anda ve sünnette bulamadıkları bir meseleyi aralarında istişare ederek ortak bir hükme varırlardı. İcma’nın dini bir delil olduğu ayet ve hadislerde açıkça ifade edilmiştir. Nitekim Allah-u Zülcelal bu ayet-i kerimelerden birinde şöyle buyurmuştur;
“Doğru yol kendilerine apaçık belli olduktan sonra kim peygambere muhalefet edip mü’minlerin yolundan başka bir yol tutarsa, biz de onu kendi seçtiği yola sevkeder ve cehenneme sokarız. O gidilecek ne kötü bir yerdir.” (Nisâ; 115)
Ayet-i kerimede geçen mü’minlerin yolundan maksad, içtihad ehliyetine sahip alimlerin ittifakla benimsedikleri yoldur.
Hz. Peygamber (a.s.v)’de bazı Hadis-i şeriflerde şöyle buyurmuştur;
“Benim ümmetim hata üzerine birleşmez.” (İbn-i Mâce)
“Benim ümmetim delalet üzerinde birleşmez.” (İbn-i Mâce)
“Müslümanların iyi gördüğü şey, Allah katında da iyidir.” (Ahmed b. Hanbel)
Bu Hadis-i şerifler icmanın delil olduğuna ve ona uyulması gerektiğine işaret eder.
İcma’nın üç mertebesi vardır;
1-) Sarih icmâ: her müçtehid ileri sürdüğü görüşü kabul ettiğini açıkça söyler. Müçtehidlerden biri itiraz ederse, alimlerin çoğunluğuna göre, icmâ gerçekleşmemiş olur.
2-) Sükûti icmâ: Bir müçtehidin ortaya attığı görüşü, işitip öğrendikleri halde, diğer müçtehidlerin itiraz etmeyip susarak kabul ettikleri icmadır.
3-) Bir yönü ile ittifak edilen, diğer yönü ile ihtilaf edilen icma: Mesela ölen birinin dedesinin mirasçı olacağı icma ile sabit olduğu halde, hissesi hakkında ihtilaf edilmesi gibi.
Şartlarına uygun olan bir icmaya uymak farz, aksini yapmak haramdır.

Reklam
ETİKETLER: ,
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.