Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
°C

Komşu Hakkı

25.06.2018
540
A+
A-
Komşu Hakkı
Reklam

Ebu Hureyre radıyallahu anhtan rivayet edilen bir hadis-i şerifte Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem şöyle buyurmuştur:
‘’Vallahi mü’min değildir, vallahi mü’min değildir, vallahi mü’min değildir.’’
‘’Kim Ya Rasulallah?’’ diye sorduklarında, Peygamberimiz aleyhisselam şöyle buyurdu:
‘’Komşusu, belalarından emin olmayan kimse (mü’min değldir).’’ (Buhari, Edeb, 29)

Hadiste “Mü’min değildir” sözü, “Olgun, kamil mü’min değildir” anlamındadır. Zira bu hareket ebedi cehennemde bırakacak imansızlık hareketi değildir. Diğer bir ifade ile bu hareket olgun mü’min olmak için gerekli, fakat iman etmiş olmak için şart değildir.

Komşuluğun islam dininde çok önemli bir yeri vardır. Bir kimsenin dünyada rahat ve emin bir şekilde yaşaması komşularına bağlıdır. Eğer bir kişinin komşuları iyi ise rahat ve güvenli olarak yaşar, ama komşuları iyi değilse rahat edemeyeceği gibi, malının güvende olmasından endişe eder, mallarını ve ailesini bırakıp, bir yolculuğa bile çıkamaz.

Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem birçok hadis-i şeriflerinde, komşuya iyilik etmenin ne kadar güzel ve gerekli olduğunu beyan etmiştir. Bir hadis-i şeriflerinde şöyle buyurmuştur: ‘’Cebrail bana devamlı olarak komşuya iyilik yapmayı tavsiye ederdi. Öyle ki, komşuyu komşuya mirasçı kılacak zannettim.’’ (Buhari, Edeb, 28)

Bütün bunlara bakarak, daima komşularımıza iyilikle muamele edip, onların ihtiyaçlarını gidermeye, mallarını ve kendileri bulunmadığı zamanlarda ailelerini gözetip muhafaza etmeye gayret göstermemiz lazımdır. Unutmayalım ki, bir kimseden etrafındaki kişiler razı olursa, Allah-u Zülcelal’de ondan razı olacaktır inşaallah!

Reklam
ETİKETLER: , , , ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.